Komentarze i oceny [15]
znajdz produkt
 
SŁUCHAWKI
HI-FI
SŁUCHAWKI
PRZENOŚNE
MIKROFONY
PRZEWODOWE
MIKROFONY
BEZPRZEWODOWE
AKCESORIA
.::  START  :: PROMOCJE ::   ::   ::   ::   ::   :: NASI
PARTNERZY
 :: KONTAKT ::.


Rodzaje przetworników

Mikrofony są w użyciu gdziekolwiek istnieje potrzeba wzmocnienia głosu ludzkiego lub dźwięku instrumentu na scenie, w sali odsłuchowej lub w studio nagraniowym. Mikrofony można podzielić według trzech podstawowych kryteriów: typu przetwornika, charakterystyki kierunkowej oraz charakterystyki przenoszenia (częstotliwościowej).
Opis ze strony www.shure.waw.pl
Przetwornik jest sercem mikrofonu odpowiedzialnym za przekształcenie dźwięku w sygnał elektryczny. Dwa najczęściej spotykane rodzaje przetworników to dynamiczny i pojemnościowy. Rzadziej spotyka się przetworniki wstęgowe.
Opis ze strony www.shure.waw.pl
MIKROFONY DYNAMICZNE
Mikrofon dynamiczny składa się z membrany, cewki oraz magnesu. Cewka umieszczona jest w polu magnetycznym i jest dołączona do tylnej części membrany. Ruch cewki w polu magnetycznym generuje sygnał elektryczny odpowiadający natężeniu i częstotliwości docierającego do przetwornika dźwięku. Mikrofony dynamiczne charakteryzują się stosunkowo prostą konstrukcją dzięki czemu są ekonomiczne i wytrzymałe a dodatkowo mogą pracować w warunkach bardzo wysokiego natężenia dźwięku oraz są odporne na skrajne temperatury i wilgotność powietrza.

- Zobacz mikrofony dynamiczne Shure


MIKROFONY POJEMNOŚCIOWE
Mikrofon pojemnościowy działa w oparciu o elektrycznie naładowaną membranę i płytkę lub siatkę metalową tworzace wrażliwy na dźwięk kondensator. Podczas ruchu membrany odległość między nią i siatką zmienia się a wzraz ze zmianą odległości zmienia się pojemność kondensatora. Powoduje to powstanie zmiennego sygnału elektrycznego uzależnionego od natężenia i częstotliwości docierającego dźwięku. Mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania doprowadzonego z baterii lub zasilacza fantomowego (np w mikserze). Przetworniki pojemościowe są bardziej czułe i oferują łagodniejszy i bardziej naturalny dźwięk szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości.

- Zobacz mikrofony pojemnościowe Shure


MIKROFONY WSTĘGOWE
Mikrofon wstęgowy jest odmianą mikrofonu dynamicznego w którym rolę detektora dźwięku spełnia cienka wstęga aluminiowa umieszczona między biegunami magnesu. Mikrofony wstęgowe buduje się z reguły jako dwustronne tzn zdolne do detekcji dźwięku zarówno od frontu jak i z tyłu.